Barco ClickShare CSE-800

Urządzenia do bezprzewodowego przesyłania obrazu pojawiają się w ofercie bardzo wielu producentów sprzętu audiowizualnego, jednak tylko nieliczni nieustannie dbają, by ich rozwiązanie zawsze odpowiadało potrzebom użytkowników końcowych, a jednocześnie było łatwe do integracji. Jednym z takich dostawców jest Barco, w portfolio którego pojawił się ostatnio nowy model z rodziny ClickShare, posiadający całkiem ciekawe, nowe funkcjonalności.

Baro ClickShare CSE-800 zastępuje wycofany już ze sprzedaży model CSC-1, przy okazji wprowadza jednak wiele dodatkowych funkcji.

🔸 Pierwsza z tych zmian to dodanie wejść HDMI – i to od razu dwóch. Do tej pory żadne urządzenie od Barco nie było w takie wejścia wyposażone. Oznaczało to konieczność podłączania ClickShare albo bezpośrednio do wyświetlacza (o ile mieliśmy wolne weście wideo), albo poprzez przełącznik czy matrycę wideo. Niektórzy użytkownicy nie chcą lub nie mogą podłączać do swoich portów USB jakichkolwiek urządzeń (np. ze względu na polityki bezpieczeństwa IT ich organizacji), przez co wyświetlanie treści z takich komputerów wiązało się z koniecznością przełączenia wejścia w monitorze lub matrycy. Teraz możliwe jest udostępnienie połączenia przewodowego HDMI bezpośrednio do urządzenia ClickShare, a przez to wyświetlenie obrazu obok treści innych użytkowników, łączących się bezprzewodowo. Wychodzi to naprzeciw potrzebom użytkowników, którzy oczekują jak najprostszych sposobów korzystania z systemów AV.

Barco CSE-800 obsługuje rozdzielczość DCI 4K (4096 × 2160) i to dla 60 klatek na sekundę na każdym z dwóch wyjść HDMI. Oprócz tego pozwala wyświetlać czterech użytkowników na jednym monitorze i kolejnych czterech na drugim. W sumie więc w sali konferencyjnej wyposażonej w dwa monitory LCD jesteśmy w stanie wyświetlić osiem źródeł. Jak dotąd jest to także pierwsze znane mi urządzenie, w którym nie ma problemów z płynnością ruchu podczas streamingowania filmu 1080p/30 (z użyciem nadajnika). CSE-800 ma zaimplementowany też Lip Sync, więc mamy pewność, że obraz i dźwięk będą do siebie zawsze pasować. Dźwięk dostępny jest nie tylko na wyjściach HDMI, do dyspozycji mamy też wyjście audio cyfrowe (Toslink i SPDIF) oraz analogowe (3,5 mm jack).

🔸 Do urządzenia możemy podłączyć nawet sześćdziesiąt cztery urządzenia, z których osiem, jak wspomniałem, wcześniej wyświetlimy na ekranie. Nie zawsze jednak pożądane jest, by użytkownicy czy to urządzeń mobilnych, czy dysponujących nadajnikiem mogli w dowolnej chwili wyświetlić swój pulpit. W końcu CSE-800 przeznaczone jest do dużych sal konferencyjnych czy szkoleniowych, w których bardzo przydatna jest możliwość zarządzania tym, co aktualnie jest wyświetlane. Barco dodało więc tryb moderacji, w którym wyznaczona osoba (na przykład technik w reżyserce) może zaakceptować lub odrzucić prośbę o wyświetlenie treści od dowolnego podłączonego użytkownika.

🔸 Czas chyba na najciekawszą funkcję, jaka pojawiła się wraz z nowym modelem ClickShare. Jeżeli dysponujemy monitorem z funkcją dotyku, to CSE-800 jest w stanie zmienić go w tablicę interaktywną (tzw. blackboard), możemy też nanosić notatki na wyświetlany obraz, a na koniec spotkania zapisać wszystko w formacie PDF – zarówno na pendrivie USB, jak i na dysku komputera użytkownika, podłączonym przez przycisk.

🔸 Urządzenie rozgłasza jednocześnie dwie sieci WiFi – 2,4 GHz i 5 GHz. To kolejna cecha odróżniająca CSE-800 od jego poprzednika oraz pozostałych modeli, gdzie do wyboru mieliśmy co najwyżej jedną sieć 2,4 GHz albo 5 GHz. Do dyspozycji działu IT są też dwa porty Ethernet, za pomocą których możliwe jest podłączenie urządzenia do sieci LAN. Firma Barco, opracowując model CSE-800, duży nacisk położyła na funkcje sieciowe. Możliwe jest udostępnianie treści z komputerów poprzez sieć korporacyjną, jak i przez sieć przeznaczoną dla gości firmy. Oczy-wiście urządzenia mobilne mogą łączyć się również poprzez sieć WiFi przeznaczoną dla pracowników lub gości.

❗️ Podsumowując – Barco ClickShare CSE-800 to nie tylko następca w prostej linii wycofanego modelu CSC-1, lecz urządzenie posiadające bardzo wiele nowych funkcji niespotykanych dotąd w urządzeniach tego typu. Różnorodne możliwości podłączenia urządzeń źródłowych, szerokie możliwości konfiguracji sieciowej urządzenia, obsługa dotyku w obie strony czy jednoczesne rozgłaszanie dwóch sieci WiFi to cechy wyróżniające urządzenie na tle konkurencji. Barco udowadnia, że słucha sugestii użytkownika i sprawnie wdraża je w kolejne wersje swoich urządzeń.